FMP Committee

In order to address all of these critical issues and factors, we have formed a Master Facilities Committee, including parents, employees, business and industry leaders, and other community members, to engage in large group conversation, as well as sub-committee discussions around:

  • Finance subcommittee members will engage in conversations around District finances including the use of the General Fund, Physical Plant & Equipment Levy Fund (PPEL) and Secure and Advance Vision for Education Fund (SAVE), for use in financing improvements to our existing schools and possible future schools.
  • The District Program Offerings subcommittee will engage in conversations on such topics as innovative learning, 21st Century Learning, students with special needs, English language learners, and other program offerings that influence existing and future facilities design.
  • Conversations of the Grade Configuration subcommittee will focus on how our student grade levels are configured and the alignment of District boundaries at the elementary, middle school and high school levels.
  • The New Schools / School Renovations subcommittee will engage in discussions about what key elements or “triggers” should be considered when determining where to locate a new school or when and how to renovate an existing school.
  • The focus of the Closing and Repurposing of Schools subcommittee will be on identifying the key elements or “triggers” that should be considered when determining whether to close or repurpose an existing school.

The Committee of 85 volunteers will meet approximately a dozen times over the next several months. Sub-committee work will be supported by subject matter experts within each topic area.  There will also be opportunities during the process for other District stakeholders to provide additional feedback on the work. A Facilities Plan will be submitted to the Board of Education for consideration on September 25, 2017, with the consideration for final Board adoption planned for December 2017. 

Committee Members:

Jasmine Almoayed
Gary Becker
Jenny Becker
Laura Blythe
David Brandon
Lois Buntz *
Brad Buck
Julie Cain
Grace Carey
Karl Cassell
Kiley Chambers
Angie Charipar
Jim Craig
Joe Crozier
Hector Cuebas *
Nicholas D'Amico
Mike Dawson
Christopher Deam
Valerie Dolezal
Jordan Dreyer
Dave Dvorak
John Feltes
Sandi Fowler
Brian Galusha *
Brenda Garbe
Jennifer Goebel
Steve Graham
Laurie Hamen
Gary Hatfield
Jennifer Hemmingsen *
Marta Hershner
Jerry Hobart
Courtney Hogan
Michelle Huggins *
Vicki Hyland
Jason Jaeger *
David Janssen
Julie Jensen
Tania Johnson
Rielle Jones
Rob Kleinsmith
Jason Kline
Christine Landa
Larry Lee *
Pat Loeffler
Trista Manternach
Wyatt Martinson
Mary Ellen Maske
Mark Matson
Lura McBride
Jon McKowen
Catherine Metz
Karen Muters
Rochelle Naylor *
Matthew Oliphant
Matt Olmstead
Maureen Oviatt
Dave Parmley
Patrick Parsley *
Al Pierson
Shellie Pike
Jennifer Pratt
Casey Prince
Dorice Ramsey
Greg Reed
Jillian Ries *
Al Rowe
Tina Rusbult *
Ryan Schlader *
Diane Schnoebelen-Kramer
Jackson Schreckengast
Jillian Schulte
Sue Shanklin
Steve Shupp
Chad Simmons
Daryl Spivey
Don Steichen
Dale Todd
Melissa Trumpold
John Tursi
Sean Ulmer *
Kathy Ulrich *
Doug Wagner
Phil Wasta
Michael Welch
Lawrence Wenclawski
Bridgett Wood
Roger Worm
Leslie Wright
Erica Yoder
John Zimmerman

* - denotes withdrew from the committee